Güneydoğu Asya’ya giderken eğer Sarı Humma için riskli bölgeler kabul edilen Güney Amerika ve Orta Afrika ülkelerinden birinden gelmiyorsanız hiçbir aşı yaptırmanız zorunlu değil. Bu ülkelerden geliyorsanız bazı ülkeler (örneğin Hindistan) Sarı Humma aşısı olduğunuzu belgelendirmenizi isteyebiliyor.

Mesleğimizden ötürü olsa gerek, aşılar konusunda hassas davrandık diyebilirim. Antikorlarımız belli bir düzeyin üzerinde olduğu için uygulanmasına gerek kalmayan Hepatit B aşısının dışında Hepatit A, Polyo (Çocuk Felci), Menenjit, Difteri-Tetanoz, Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak, Tifo ve Kuduz aşıları olduk. Aşıları şöyle detaylandırabiliriz:

Hepatit B

Bulaş kolay, cinsel ilişkinin yanı sıra ortak kullanılan kişisel eşyalara yakın temasla da geçebiliyor. Yurtdışına seyahat edecek olmasanız bile ülkemizde de görüldüğü için toplamda genelde 3 doz yaptırmanızda fayda var. Yaşımız nedeniyle çocukluk çağımızda uygulanmamış olsa da sağlık personeli olduğumuz için zaten aşılıydık. Sadece antikor düzeylerimizi kontrol ettirdik, yeterli olduğunu görünce rapel uygulatmadık.

Hepatit A

Ülkemizde yaygın görülen, genellikle çocukluk çağında hafif şekilde geçirilip doğal olarak bağışıklık kazanılan, çocukken geçirilmemişse erişkin hayatta enfeksiyonun ağır seyrettiği Hepatit A Virüsü’nün antikorları da kan testiyle çalışılıyor. Yaptırdığımız test sonrası kendimizi doğal olarak bağışık zannettiğimiz Hepatit A Virüsü’ne karşı antikorlarımızın olmadığını fark ettikten sonra yaklaşık 6 ay ara ile 2’şer doz aşı olduk. Ortak tuvaletlerden bile bulaşma ihtimali olan Hepatit A’yı hafife almayın ve antikor düzeyinize bakılsın bakılmasın bizce en az bir doz Hepatit A aşısı olun.

Polyo (Çocuk Felci)

En kolay aşılardan olan Polyo, bana göre kestane tadında, ağzınıza damlatılan bir aşı. Canlı aşı olduğu için diğer canlı aşılarla aynı günde ya da bir ay arayla uygulanması gerekiyor. Türkiye’de uzun yıllardır zorunlu aşı takviminde yer alan çocuk felci vakasına ülkemizde 1998’den beri rastlanmıyormuş. Genç nesil aşılı olsa da antikor düzeyleri azalmış olabileceği için Asya gibi riskli bölgelerde uzun süre zaman geçirmeden önce bir doz aşı olmak size bir şey kaybettirmez.

Menenjit

Meningokoksik menenjite sıklıkla Afrika’da rastlansa da önlenmesi kolay tedavisi zor olduğu için yaptırılması önerilen aşılardandır. Örneğin hacı adayları bu aşıyı yaptırmadan Suudi Arabistan’a giremiyorlarmış. Asya’da pek görülmese de biz yaptırdık.

Difteri-Tetanoz

Çocukluk çağında zorunlu aşı takviminde olan Difteri-Tetanoz aşısının erişkin hayatta da 10 yılda bir uygulanması tavsiye edilmekte. Birimiz rapelini 2 yıl önce yaptırmıştı; diğerimiz ise seyahatimizden birkaç ay önce tek doz uygulattı. Siz de son 10 yıldır uygulatmadıysanız yaptırmanızda yarar var.

Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak

Yine çocukluk çağında pek çoğumuzun geçirdiği bu hastalıklara yönelik aşılar artık aşı takvimi kapsamında erken yaşlarda uygulanıyor. Son yıllarda ülkemizin güney ve güneydoğusunda yabancı kaynaklı vakalar olabildiği için sağlık personellerine olmaları tavsiye edilen bu aşıyı seyahatiniz öncesi tek doz uygulatabilirsiniz. Canlı aşı olduğu için Polyo ile beraber ya da bir ay arayla olabilirsiniz.

Tifo

Güneydoğu Asya, hele ki Hindistan riskli bölgelerden. Birkaç haftadan uzun kalacaksanız yaptırmanızda fayda var. Koldan uygulanan Tifo aşısı biraz yakabiliyor ama değer.

Kuduz

Temas öncesi kuduz aşısı olma konusunda fikir birliği bulunmamaktadır.  Biz seyahatimizden yaklaşık bir ay önce toplam 3 doz aşı olduk. Temas olmadan sağlık merkezine gidip kuduz aşısı olmak istemeniz, sağlık profesyonellerinin alışık olduğu bir durum değil. Aşı takvimine alınıyorsunuz ve sıkı takip ediliyorsunuz. Biz tesadüfen, her ikimizin de aile hekimine, hakkımızda eksik yapılan kuduz aşılarımız olduğuna ve şüpheli kuduz vakası olabileceğimize ilişkin yazılar gittiğini öğrendik.

Sıtma

Bunların yanında pratikte aşısı olmayan Sıtma belasına karşı uyanık olmalısınız. Seyahatinizden 1 gün önce başlayarak döndükten 4 hafta sonrasına kadar Doksisiklin kullanabilirsiniz. Klorokin ve Meflokin diğer alternatiflerdir. Bu işi kafanıza göre yapmayın ve doktorunuza danışın.

 

Aslında yapabileceğiniz en iyi şey http://www.seyahatsagligi.gov.tr/ adresini ziyaret etmek. Türkiye standartlarına göre müthiş bir site. Gideceğiniz ülkeleri seçerek almanız gereken önlemler hakkında detaylı bilgiye sahip olabiliyorsunuz. Ülkemizde an itibariyle 43 Seyahat Sağlığı Merkezi bulunuyormuş. Bunlardan yalnızca Karaköy’deki merkez uluslararası aşı sertifikası verebiyor. Bizce bu siteyi karıştırın, size en yakın Seyahat Sağlığı Merkezi ile irtibata geçin ve doktorunuza danışın. Yola çıkmadan en geç 2-3 ay öncesinde bu merkezlerden biriyle temasa geçmenizde fayda var.