ViZE Hindistan Refik

Hindistan vizesi Şubat 2013’ten bu yana dış temsilciliklerinde parmak izi vermeden alınamıyor. Bu nedenle ikametgahınızın kapsandığı temsilciliğe başvurmanız gerekiyor. Ankara ya da İstanbul gibi zaten nereye bağlı olduğu belli olan illerden birinde yaşamıyorsanız başvuru yapmadan önce Hindistan Büyükelçiliği ya da Başkonsolosluğu’nun internet adreslerini kontrol etmekte yarar var. Örneğin bizim Ankara’ya bağlı olduğunu bildiğimiz ikametgahımız aniden İstanbul’a bağlandığı için pek çok hazırlığımızı değiştirmek zorunda kaldık. Özellikle Ankara ve İstanbul arasındaki illerde ikamet edenler dikkatli olmalı.

Kendi resmi siteleri dahil pek çok sitede gerekli olduğu söylenen belgeleri toplamaya kalkışmayın. Biz toparladığımız görev ve izin belgelerimiz, 3’er aylık maaş bordrolarımız, personel kimlik kartı fotokopilerimiz, evlilik cüzdanı fotokopimiz, araç ruhsatı fotokopimiz ve bir takım banka dökümlerimizin aslında gerekli olmadığını öğrendik. Bir Schengen Vizesi başvurusu azmiyle toparlayıp sunduğumuz belgeleri sadeleştirip tekrar sıraya girmemiz istendi. Biz ise üzülsek mi sevinsek mi bilemedik. 

Takdim etmemiz gereken belgelerin ne olmasına gerektiğini ise yalnızca İstanbul Konsolosluğu’nda gördüğümüz çıktıdan öğrendik. Turistik vize başvurunuz için vermeniz gerekenler:

1) http://indianvisaonline.gov.in/visa/ adresinde dolduracağınız vize başvuru formunun çıktısı (siyah beyaz olabilir),

2) 1 adet 5cm x 5cm biyometrik fotoğraf,

3) İkametgah belgesi ya da fatura (yaşadığınız şehrin bağlı olduğu  temsilciliği http://www.cgiistanbul.org/visa_services'dan kontrol etmeyi unutmayın),

4) Bankadaki mevduatınızı gösteren bankadan alınmış belge (bordro, hesap hareketi belgesi, kredi kartı ekstresi, tapu ve ruhsat fotokopileri gerekmiyor),

5) Nüfus cüzdanı fotokopisi (işyeri kimlik kartı fotokopisi gerekmiyor),

6) Pasaportunuzun aslı ve pasaportunuzda kimlik bilgilerinizin olduğu sayfanın fotokopisi,

7) Varsa eski pasaportlarınız (bazı ülkelere girişiniz var mı diye şöyle bir çeviriyorlar sayfaları o kadar. Sanırım aralarının iyi olmadığı Pakistan ve sarı humma aşısı gerektiren Afrika-Güney Amerika ülkelerine giriş çıkışınız var mı diye kontrol ediyorlar),

8) Uçak bileti (rezervasyon olur).

Bunların yanında 3 aydan uzun ve çok girişli vizeye talipseniz kim olduğunuzu ve neden uzun süreli çok girişli vize istediğinizi belirten İngilizce dilekçe yazmanız gerekiyor. Örneğin, ziyaretiniz esnasında Nepal ve Sri Lanka’ya gidip Hindistan’a geri dönecekseniz bunu belirtebilirsiniz.

İstanbul Konsolosluğu Harbiye’de. Mecidiyeköy’den gelirken Hilton ve TRT radyo binasını geçtikten kısa bir süre sonra solda bir apartmanın en üst katı. Apartmanın girişinde bir X-Ray cihazı var. Sonrasında üçerli dörderli yukarıya çıkılıyor. İçeride cep telefonu kullanmak yasak, yani e-postalarıma bakayım, Facebook karıştırayım bile yok, haberiniz olsun.

Karadan Nepal’e, denizden de Sri Lanka’ya gidip gelmek istediğimizi belirten dilekçelerimiz ile beraber hedefimize ulaştık ve 6 ay geçerli çok girişe izin veren vizelerimizi aldık (Not: Aralık 2014'te öğrendiğimize göre son yıllarda Hindistan-Sri Lanka arasındaki feribot seferleri karşılıklı olarak çalışmıyor. Hindistan'ın Madurai kentinden Sri Lanka'nın başkenti Kolombo'ya uygun fiyatlı uçak bileti bulmak mümkün).

İkametgahınızın bağlı olduğu temsilcilik dışında bir başka temsilciliğe başvuru yapabileceklerini söyleyen aracı şirketlere o kadar güvenmeyin. Gözümüzün önünde bir fiyasko gerçekleşmek üzereydi ki görevli hanım şirket temsilcisini bir daha bu şekilde gelirse başvuruyu kabul etmeyeceği konusunda uyararak, başvuran kişiye yardımcı oldu. Biz yaşadığımız ilin bağlı olduğu Ankara yerine İstanbul temsilciliğine başvurmadan önce, ikametgahımızı geçici olarak bir yakınımızın adresine kaydırdık.

Ve 2014 Ağustos itibariyle 6 aylık vizelerimizi kişi başı 42 USD’ye aldık. Darısı başınıza.