KOLLAM (QUILON)

DSCF9524x

Bu şu ana kadar Hindistan'da trende aldığımız en kısa mesafe; yaklaşık yarım saat sonra Kollam'dayız.

DSCF9378x

Hedefimiz buradan başlayan ve Allepey'de sonlanan 8 saat sürecek turistik su kanalı (backwaters) turunu yapabilmek.

Backwaters turları şu sıralar Kerala eyaletinin en popüler turistik aktiviteleri arasında.  Çevresini yemyeşil ağaçların sarmaladığı göl, nehir ve kanallar gibi su kaynaklarında kah "Kettuvallam" denilen lüks teknelerle kah sallarla yapılabilen bu gezintiler Kerala’da şehirden şehire ufak tefek farklılıklarla birbirinden ayrılıyor. Buralarda yaşayan insanların hayatlarını yakından gözlemleme imkanı hiç şüphesiz bu turları daha cazip hale getiriyor. Özellikle 1 ya da daha fazla gece konaklamalı geziler pahalı da olsa  oldukça revaçta.

Kollam (eski adı Quilon)'da  bir otele yerleşip hemen tur acentesinin yolunu tutuyoruz. Sağolsun Cenk otelimizi toptancılar çarşısının içinden seçtiğinden çeşit çeşit yerel esnafı gözlemleme ve onlarla iletişime girme imkanımız oluyor. Özellikle çeşit çeşit muzların dallarıyla birlikte satıldığı dükkandaki abilerin neşesi bize de bulaşıyor.

DSCF9408x

Hava o kadar nemli ve sıcak ki daha fazla yürüyemiyor ve atlıyoruz bir tuk-tuka. Sürücüye “backwaters” için geldiğimizi söyler söylemez bize bir kaç aydır devam eden bir köprü inşaatı sebebiyle turist teknesi turunun şu sıralar yapılamadığını anlatıyor. İnanmak istemiyor ve gene de acentaya gitmek istediğimizi söylüyoruz. Sonuç maalesef değişmiyor; internet sayfalarında duyurulmasa da planladığımız tekne turu  köprü inşaatı bitene dek seferden kaldırılmış!! Ne yapalım diye düşünürken çevremizi 3 kişi sarıyor. 3 ayrı acentanın 3 ayrı satıcısı bize 1 gece kalmalı “kettuvallam” turu pazarlamaya çalışıyorlar. Durum o kadar komik ki rekabet kızıştıkça biri eğilip kulağımıza fısıldıyor, diğeri cep telefonuna daha ucuz bir fiyat yazıyor, diğeri eline bir kağıt kalem almış fiyatı indirdikçe indiriyor; bir taraftan da kaş göz yapıyorlar. Rehberlerde yazan fiyatların altında olsa da 22 saatlik gezinti için istedikleri 7.500 – 8.500 rupi arası pahalı ücretler ve pazarlama tarzları bir süre sonra bizi sıkmaya başlıyor, adamlardan adeta kaçarak bizi getiren  tuk-tuka atlıyor ve tuktuk şoförünün daha önce yaptığı şehir turu teklifini kabul ediyoruz.

İlk durağımız Thirumullavaram sahili. Dalgaların dövdüğü, kimsenin denize girmediği küçücük bir kumsal burası.

DSCF8484x

Şaşırtıcı bir hızla karanlık bulutlar sarıyor birden gökyüzünü. Melankolik hava ve koca dalgalarıyla karanlık deniz, hayal kırıklığına uğramış bizi depresif bir moda sokuyor.

DSCF9424xBuradan sonra koloni zamanlarında İngilizler'in yaşadığı Tangasseri (Thangassery) sokaklarında dolaşıyor, Infant Jesus Katedrali'ni ziyaret ediyoruz.

DSCF9448x

Restorasyonda olan ünlü kaleleri St. Thomas Fort’un bahçesinden balıkçı kasabasını seyrediyoruz. 

DSCF8558x

DSCF8564x

Depresif havamız, kırmızı beyaz şeritlere boyanmış Tangasseri Deniz Feneri’nin yüksek balkonuna tırmandığımızda çakan şimşeklerle daha da alevleniyor.

DSCF9450x

DSCF9465x

Yeşil palmiye ağaçlarını, balıkçı teknelerinin süslediği karanlık denizi ve sevimli evleriyle Kollam'ı seyre dalıyoruz.  

DSCF8510x

DSCF9462x

Eşsiz manzarayı görüntüledikten sonra hemen yakındaki Kollam Balıkçılar Limanı'na geçiyoruz.

DSCF9499x

Rengarenk balıkçı teknelerini, ellerinde henüz tuttukları balıklar ile hasır şapkalı balıkçıları, mezattaki açık arttırmayı ve hoyratça pazarlığa giren yerelleri seyrediyor, onların aralarına karışıyoruz.

DSCF9529x

DSCF9517x

Tuk-tuk sürücümüz sonra bizi Kollam sahilinde bırakıyor.

DSCF8745x

Hayatımızda görüğümüz en sarı ve sert kuma sahip geniş kumsalında biraz yürüyoruz.

DSCF9577x

Gandhi Parkı’nın kumsala bakan yakasındaki üstü beline kadar çıplak denizkızı heykeli dikkatimizi çekiyor. Ülkemizde olsa çıplak heykelin nasıl da kent gündemini meşgul edebileceğini laflıyoruz.

DSCF9585x

Hava yavaştan kararmaya başlayınca, acıktığımızın farkına varıp otele dönüyoruz. Yakınlardaki kalabalık yerel bir restoranda hesaplı ve lezzetli akşam yemeğimizi yiyoruz. Dönüşte uzun zamandır hasret kaldığımız cam çay bardağı aramaya koyuluyoruz.

DSCF8792x

Tam da ümidimiz kaybetmemize yakın aradığımız bardağı buluyor, tatlı niyetine hurma ve buralarda çok meşhur olan kaju fıstığı da alarak çay keyfi yapmak üzere  otelimizin yolunu tutuyoruz. 

09.12.2014  (Kolam –> Alleppey)

Sabah kalkıp Allepey'e geçmek üzere tren istasyonuna gidiyoruz. Ancak en yakın trenin 3 saat sonra olduğunu öğrenip paşa paşa otobüs terminalinin yolunu tutuyoruz. 10 dakika içinde kalkacağını öğrendiğimiz külüstür otobüsümüzün pencerelerinde cam yok. Bazı kamyon ve tırların kapılarının olmadığı Hindistan’da camsız otobüsler bizi şaşırtmıyor.