VARKALA

DSCF9334x

Yol nasıl geçiyor anlamıyoruz, Varkala'ya vardığımızda saat öğleden sonra 4. Hemen bir tuktuka atlıyor, 1 gece önce yer ayırttığımız otelin yolunu tutuyoruz. Nihayet Kerala'dayız ve nihayet yine gezginiz!

33 milyonluk bir nüfusa ev sahipliği yapan Kerala, okuma-yazma oranı ve yaşam standartlarının en yüksek olduğu eyaletlerden biri. Bir başka özelliği ise komünist görüşlü bir partinin yönetime geldiği ilk eyalet olması. 29 eyaletten oluşan Hindistan’da Batı Bengal ve Tripura eyaletleri ile birlikte Marksist Hindistan Komünist Partisi (CPI-M)’nin liderlikte olduğu 3 eyaletten biri Kerala. Duvarlara işlenmiş orak çekiç resimleri, köşebaşlarında asılı kızıl bayraklar size Hindistan’dan ziyade kırk elli yıl öncesi Sovyetler Birliği’nde olduğunuz hissiyatı veriyor.

DSCF8486x

Bölgede Hindu dilinden çok Malayalam dili konuşulup, yazılıyor. Kerala aynı zamanda muhteşem plajları, su kanalları (backwaters), tropikal görünümü, ayurvedik aktiviteleri ve baharatları ile meşhur bir bölge. Özellikle karabiber, kaküle, tarçın, kaju fıstığı ve hindistan cevizi üretimi eyalet genelinde çok yaygın.

14 ilden mütevellit bu eyalette yoğun ve koşuşturmalı bir program yapıyoruz kendimize. İlk durağımız Varkala, ikinci gün Kollam, oradan kanal turu ile Alleppey ve son olarak Kochi'yi ziyaret edeceğiz. Sri Lanka'ya uçak fiyatlarının uygun olduğu Tamil Nadu eyaletindeki Madurai şehrinden geçmeyi hedefliyoruz. Bu sebeble Hindistan’daki son günümüzü geçirmek üzere Kochi'den Madurai'ye geçeceğiz. Yani 6 günde, 5 ayrı şehri gezmeyi planlıyoruz ki bu da yoğun ve yorucu günler geçireceğimiz anlamına geliyor.

Varkala'ya indiğimizde bizi çok nemli bir hava karşılıyor. Özellikle erkeklerin lungi (sarong) denilen etekleri dikkatimizi çekiyor.

DSCF9475x

Nemden dolayı pantalon giymenin rahatsız edici olduğu bir çok Asya ülkesinde erkekler arasında popüler olan lunginin, kişinin miletine ve dinine göre boylarının, bağlanma şekillerinin ve renklerinin değişkenlik gösterebildiğini öğreniyoruz. İstasyondan 10 dakikalık tuk-tuk yolculuğumuz sonrası bahçe içindeki sakin otelimizdeyiz. İstemesek de dikkatimizi çeken ilk nokta yoğun sivrisinek popülasyonu oluyor! Hemen kovucu spreylerimizi sıkıp, güneşi batırmak üzere sahile doğru kasabayı gezmeye çıkıyoruz. 

DSCF9312x

Varkala yüksek yamaçların uzun bir sahil ile buluştuğu şirin bir kasaba. Deniz çok dalgalı ve uçsuz bucaksız bir kumsalı barındırıyor.

DSCF9315x

Yamaca paralel yürüyüş yolu boyunca rengarenk; sıra sıra balık restoranları, ayurvedik masaj salonları ve turistik eşya satan dükkanlar sıralanmış.

DSCF9320x

Biz de sahil yolunda bir tur atıp yamaçtaki restoranlardan birine oturuyor ve Goa'da tadamadığımız lagos balığını söylüyoruz. Bu arada lagos burada “Arabistan'ın ünlü balığı” diye satılıyor ve her balıkçıda bulunmuyor. Güzel ve sakin bir akşam sonrası istemeye istemeye de olsa  sivrisinekli odamıza doğru yol alıyoruz.

08.12.2014  (Varkala –> Kollam)

Sabah erkenden uyanıyor gündüz gözüyle Varkala'yı şöyle bir gezip Kollam'a giden trenlerden birine atlıyoruz.