KHAJURAHO

Saat 11 gibi ayrıldığımız Orccha’dan Khajuraho’ya yol yaklaşık 4 saat sürüyor. Aslında buraya anca gece ulaşabiliriz diye düşünüp 2 gecelik otel rezervasyonu yapmıştık, oysa saat 15.15 ve biz Khajuraho'dayız. Planda küçük bir değişiklik yapıp, burada bir gece kalmaya karar veriyoruz. Varanasi' de 1 gün daha kalmak daha heyecan verici diye düşünüyoruz ve bu kararımızdan sonra çok memnun kalıyoruz. 

Khajuraho, bir dönem Chandela Krallıklarının başkenti olan, Hindu tanrıları Shiva, Vishnu ve Jain azizlerine adadıkları muhteşem tapınakları ile ünlü bir kasaba.  Bu tapınakların neden buraya inşa edildikleri bilinmiyor. Tahminlere göre burayı özellikle müslüman imparatorların yıkma ihtimaline karşı gözlerden ırak yapmak istemiş olmaları. Oldukça eski olan bu tapınaklar yaklaşık MS 950 ila 1050 yılları arasında yapılmış. 85 tapınaktan 22'si ayakta. Biz yalnızca batı grubundakileri gezdik, diğerlerinin de büyük oranda benzer yapılar olduğu söylendi. Giriş adam başı 250’şer rupi. Yanımıza yanaşan bir rehber elindeki kimliği göstererek resmi rehber olduğunu söylüyor ve 1-1.5 saat sürecek bir hizmet için bizden 750 rupi istiyor. Bu şu ana kadar ödediğimiz en yüksek rehber ücretinin 2.5 katı. Pazarlıkla 500 rupi’ye kadar düşse de bize çok geliyor ve nasıl olsa daha önce olduğu gibi tapınakların içerisinde daha ucuza rehber bulacağımızı öngörerek kabul etmiyoruz.

  DSCF1307x

Ne yazık ki daha önce ören yerine adım atar atmaz etrafımızda biten resmi olmayan yerel rehberler Khajuraho’da yok. Etrafımızda çeşitli dillerde rehberleri ile gezen, tüm detayları ve hikayeleri kolayca öğrenen yabancıların olduğunu gördükçe Cenk arızaya bağlıyor ve 170 rupi’ye audio guide (sesli rehber) alıyor.

DSCF1317x

Tapınaklar, yeşil kocaman bir parkın içinde, tüm inanılmazlıkları ile karşımızdalar. Doğudan batıya sıralanan ve mimari olarak benzer görünümlü olan bu tapınakların girişleri de doğuya bakıyor. Tapınaktaki muazzam el işçiliği ile yapılmış heykeller yaşamla ilgili bir çok detayı da içeren, çoğunlukla erotik figürlerden oluşuyor. Kamasutra figürleri içeren heykellerin yanı sıra, mektup yazan, dans eden, çocuğu ile oynayan ve aynaya bakan kadın figürleri gibi günlük yaşama dair detaylar içeren heykeller de var. Ama hepsinin ortak noktası gerçekçi ve çok etkileyici olmaları. Aşk yapan bir çifte, yanlarındaki muzip filin tatlı tatlı bakıp gülümsemesi var ki, insan tebessüm etmeden geçemiyor. Günümüzden 1000 küsür yıl önce bizimkisine benzer mizah anlayışlarının olması bizi şaşırtıyor.

DSCF0890x

Aslına bakarsanız zaten iyi korunmuş tapınaklarda görülebilecek pek çok şeyin zaten gözler önünde olması nedeniyle rehbersiz de gezilebileceğini söyleyebiliriz. Tabi ki 100-300 rupi arası rehber bulabilseydik iyi olacaktı, ancak 500-750 rupi bütçemizi aşıyor. Daha önce tadını aldığımız ucuz rehberler ile duvarlar ve odalar dışında kalıntı bulunmayan ören yerlerini gezmek alışkanlık yapmıştı. Hem hangi odanın, alanın, duvarın ne olduğunu; neden önemli olduğunu öğreniyor, hem de tarihleri ve dinleri hakkında bilgi sahibi oluyorduk.

Bu nedenle Khajuraho’daki rehber krizimiz bir nevi nazar boncuğu, bir nevi de kulağımıza küpe olsa da her şeye rağmen Khajuraho tapınakları bir efsane olarak anılarımızdaki yerini aldı.

DSCF0910x

Akşam yemeği için “Kallu & Manoj Bella Italia, Italian Chef” isimli mekanı seçiyoruz. İsmini bakıp da sanmayın bir italyan restoranı; yapış yapış masaları, kirli sandalyeleri, özensiz terası ve sinekleri ile Menüsünde İtalyan yemekleri de olan, garsonların yemeğinizi servis ettikten sonra “Bon apetite” dediği, patronunun belli ki bir İtalyan restoranında bir dönem bulunduğu, ikram olarak masaya “bruschetta” getirilen, sıklıkla turistlerin geldiği bir Hint restoranındayız. Makarnalarımızı afiyetle yerdikten sonra Türk kahvesi kıvamında espressomuzu içip ve yürüyüşe çıkıyoruz.

Seyahatimizin bir sözü olarak tek hediyeliğimiz olan magnetimizi aramaya koyuluyoruz. Restorandan çıkmamızla etrafımızı saranlar ne aradığımızı, rikşov isteyip istemediğimizi sormaya; bizi dükkanlarına davet etmeye, uyuşturucu satmaya çalışmaya başlıyor. Aralarından sıyrılıp magnet satan dükkanlara girmeye başlayoruz sırayla. Fiyatlar 150 rupiden başlayıp 50 rupiye kadar düşüyor. Aradığımızı bulamayıp dolaşmaya devam ederken batı tapınaklarının tam karşısında yer alan, yemekten önce kibarca buyur edildiğimiz ama girmediğimiz Khajuraho Handicraft Emporium’a giriyoruz. Aradığımız magneti bulunca beklediğimiz fiyat 150 rupi olduğundan gerek, Çağla bu magneti beğendiğimizi ama 50 rupi’den fazla vermek istemediğimizi söylüyor. Sonradan adını öğrendiğimiz Manish Bey bize “tabi ki fakat o magnetin fiyatı 50 değil 25 rupi” deyince duraksayıp birbirimize bakıyoruz. Elimizi uzatıp dürüstlüğü nedeniyle kendisini tebrik ediyor, kartını alıyoruz. Sizin de yolunuz Khajurayo’ya düşerse ve hediyelik eşya almayı düşünürseniz batı tapınak grubunun karşısında yer alan Manish Bey’in bu dürüst işletmesi ilk adresiniz olabilir.

Merkezden uzak olan otelimizde gitmeden önce su ve bira almak için Cenk’in uğradığı likör dükkanında enteresan bir olay yaşanıyor. Gayet lakayıt iki satıcı elinde pembe kılıflı akıllı telefonu ve pembe gömleği ile gelen ve hiç konuşmadan dükkanda öylecene duran şaşkın bakışlı adamı görünce heyecanla mırıldanmaya başlıyorlar. Müşterilerle ilgilenmeyi bırakıp adamın yanına koşuyor ve eğilip dizlerinin altına dokunup endişe dolu bakışlarla yüzüne odaklanıyorlar. Pembe telefonlu adam ağzını bile açmadan arkasını dönüp gidiyor. Kendine gelen satıcılara üç kez ısrarla neden adamı görünce heyecanlandıklarını ve pantalonuna dokunduklarını sorsa da Cenk’e cevap vermiyorlar. Hindistan şaşırtmaya devam ediyor.

Nihayet Khajoraho maceramızı noktalıyor ve ertesi gün yaklaşık 11 saat sürecek Varanasi yolculuğumuza hazırlanmak üzere otelimize çekiliyoruz.

Post by dunyaliyiz.com.

 

Devamı (Varanasi) için tıklayınız