ORCHHA

DSCF1198x

14.10.2014  (Orchha -> Khajuraho)

Otelimize göre "continental" kahvaltımızı jet hızıyla yapıp Orcha'nın yolunu tutuyoruz. Jhansi'den sonra Orrcha, bize Şirinler köyü kadar sevimli geliyor doğrusu. Önce Raja Mahal'e yöneliyoruz. Giriş 250’şer rupi ve 25 rupi de fotoğraf makineleri için alınıyor. Bu biletler köydeki tüm tapınak ve saraylara girişi de sağlıyor. Burası Maharacaların aileleri ile (Hindu krallara Maharaca, eşlerine de Maharani deniliyor) yaşadıkları bir saray.

 IMG_8011   

Yapımına 1531 yılında başlanmış ve 1539 yılında tamamlanmış. Özellikle tavan ve duvarlarda yer alan duvar resimleri kullandıkları bitki karışımından yapılan boyalar sebebiyle günümüze kadar korunarak kalabilmiş. İlk durak Divan-ı Am; halkın şikayetlerinin dinlendiği ve davaların görüldüğü yer. Tavandaki resimlerde çiçek ve hayvan figürleri çok net görülüyor, tavan resimlerinin arasına cam parçaları ile süslemeler yapılmış. Özellikle tam merkezde çiftleşen tavuskuşu figürü bizlere neyi anlatmaya çalışıyor, emin olamıyoruz.

IMG_7998

“Maharaca”nın ve altı “maharani”sinin kullandığı, halka kapalı iç saraya geçtiğimizde üç dört katlı, onlarca odadan oluşmuş bir avluda buluyoruz kendimizi. Özellikle yatak odasında rüzgarı akıllıca kullanmak suretiyle yaptıkları doğal klima sistemi oldukça enteresan. Duvarlarda Hinduizm'e ait figürler rengarenk, özellikle Rama ve Krişna'ya ait boyamalar çoğunlukta. Tüm bu sarayların ortasında şimdilerde otele dönüştürülmüş Shees Mahal var. Biz yer bulamadığımız için kalamasak da Orcha'da kalmak isteyenler için farklı bir seçenek olabilir.

IMG_8012

Buradan sonra Jahangir (Cihangir) Mahal'e geçiyoruz. Maharaca, başbakan olması için imparatorluğuna davet ettiği kumandan Cihangir’e, bu sarayı jest olsun diye yaptırmış. Avlunun ortasında bir havuz var. Tüm yapı hem fil ve nilüfer çiçeği gibi Hinduizm sembolleri içerdiği gibi İslama ve Moğollara ait semboller de barındırıyor. Hinduizm’i ve İslam’ı simgeleyen yeşil – turkuaz renklerle yapılmış süslemeler, bu iki dinin o dönemdeki beraberliğini gösteriyor. Aslında Cihangir burada sadece 1 gün kalmış. Özellikle Cihangir'e hoşgeldin kapısı oldukça heybetli. Şahane manzarası olan bir terastan içeri giriliyor. Manzarayı daha da yukardan görmek için dar merdivenlerden çıkıp, en tepeden seyrin tadını çıkarıyoruz.

DSCF0872x

Ancak zaman dar ve bu köyde görülmeye değer çok şey var. Merkeze doğru yol alırken küçük, renkli ve bakımsız evlerle ihtişamlı tapınakların oluşturduğu tezat gerçekten görülmeye değer.

DSCF0839x

Merkez, tapınağın çevresine konuşlanmış onlarca sadu (kendini dine adamış meczuplar), keçiler, satıcılar ve bittabi ineklerle dolu. Bir başka tapınağı daha görmek istiyoruz.

DSCF1186x

Bu tapınağın içinde fotoğraf çekimi yasak, çok yüksek bir bina olmasına rağmen tek kattan oluşuyor, içeride ibadet var. Biz de dışarıya çıkıp biraz daha fotoğraf çekip merak ettiğimiz Kajuraho'ya doğru yol alıyoruz.