GOA

DSCF8097x

28.11.2014 – 06.12.2014  (Goa)

Mumbai’den akşam 9’da başlayan yolculuğumuz öğleden sonra 3 buçuk gibi Palolem sahilinde sona eriyor. Sırt çantalarımızla kumsalda bata çıka uygun fiyatlı, sevimli, mümkünse kablosuz internetli bir oda arayışımız sahilin en güzellerinden biri olan “Flavia Paradise Beach Huts”da son buluyor (sahile sıfır kazıklara çakılı basit ama tuvalet ve duşlu bungalovumuzun bir günlük fiyatı 750 rupi).

DSCF8145x

DSCF7922x

Geldiğimiz günün akşamı belleklerimize kazınacak kadar güzel bir günbatımı karşılıyor bizi.

DSCF9210x

Güney Goa'nın nispeten sakin Palolem sahilinde tam tamına 9 gece kalıyoruz. Yaklaşık bir buçuk aydır süren yoğun ve yorucu programımızın ardından deniz, güneş ve tembellik ilaç gibi geliyor. Pek çok sabah yüzümüzü bile yıkamadan denize koşuyor, bütün gün güneşleniyor, yüzüyor, kafelerde ya da bungalovumuzda vakit geçiriyor; akşam olunca da çok özlediğimiz balık ziyafetiyle günü noktalıyoruz.

DSCF9233x

Mercan, levrek, eşkina (kingfish), karabalık (pomfret, butterfish) ve tadını pek de beğenmediğimiz köpek balığı yanında kalamar ve karidesle geçen güzel akşamlar, Hindistan'a veda edeceğimiz günler yaklaşırken gezgin değil tatilci kafası yaşatıyor bize. Bazı akşamlar kumsalda canlı müzik, bazı akşamlar ise konseptli partiler ile Aralık ayında yazı yaşıyoruz. Özellikle yan yana bungalovlarda kaldığımız Hollandalı çift Niels ve Telka ile eğlenceli Alman dostumuz Sebastian, bu neşeli günlerde bize eşlik ediyorlar. 

DSCF7968x

Yakın bir geçmişe dek Portekiz sömürgesi olan ve Hristiyanların yoğun yaşadığı Goa’da alkole uygulanan vergi Hindistan genelinin çok altında. Bira ve likör fiyatları bazı eyaletlerin üçte biri fiyatına kadar inebiliyor. Bu durum da turizm sektörünün canlı kalmasına yardımcı oluyor. Alkollü içki endüstrisinin gelişmiş olduğu Goa’da sadece eyalet içinde satılabilen King isimli Efes benzeri birası ile özlem gideriyoruz.

DSCF9216x

Goa’ya gelmeden haftalarca önce planladığımız Hampi'ye gitmeyi "nedense" unutuveriyoruz, neden sonra aklımıza geliyor. Bir gün çevredeki adaları ve açıklarda yüzen yunusları görmek, bir gün de yürüyüş mesafesindeki Patnem kumsalına gitmek dışında vaktimizi yıllardır farklı nedenlerden ötürü hasret kaldığımız yüzme ve aylaklık etmeyle geçiriyoruz. 

DSCF8170x

DSCF8073x

Palolem'den yaklaşık yarım saat yürüme mesafesindeki Patnem Kumsalı'na giderken geçtiğimiz koylarda yabancılar kadar yerli halkla da karşılaşıyoruz.

DSCF8205x

DSCF8296x

Patnem yoga ve meditasyon ile ilgilenenler arasında popüler. 

DSCF8241x

DSCF8347x

Patnem'deki günbatımı da Palolem'i aratmıyor.

DSCF8357x

Birinci haftanın sonunda Kerala'ya gitme vaktinin geldiği konusunda hemfikiriz; ancak herhangi bir kente bir bilet almadığımız sürece Goa’dan ayrılamayacağımız apaçık ortada. Kabul edilebilir bir komisyon karşılığında yürüme mesafesindeki seyahat acentası üzerinden aldığımız Tatkal biletlerimizle ertesi gece Varkala’ya gidecek trende yerlerimizi rezerve ediyoruz. Hazırlıkla geçen son günümüzün ardından ayaklarımız kumun içinde denizin dibinde biralarımızı yudumluyor, mercanımızı yiyor ve günün son saatlerinde Palolem’den  ayrılıyoruz.

DSCF7965x

Gece 11 buçukta Goa'da bol bol depoladığımız enerjiyi harcamak üzere bizi Varkala'ya götürecek trenimize biniyoruz.

07.12.2014  (Goa –> Varkala)

Sabah olduğunda aynı kompartmanı paylaştığımız 2 kişinin çoktan trenden indiğini farkediyoruz. Palolem’e yakın Canacona’dan başladığımız Varkala’ya uzanan 16 saatlik tren yolculuğumuzun son 4-5 saatinde ise aslen Bakülü olup Karabağ Savaşı sırasında göç ettikleri Moskova’da yaşayan, geçimini sağlayacak düzeyde meditasyon ve reiki ile ilgilenen Yana ile tanışıyoruz. Daha doğrusu Türkçe konuştuğumuz bir sırada “Türksünüz değil mi?” diyerek karşımızda beliriyor ve muhabbet başlıyor. Oldukça ilginç biri olan Yana ilgilendiği spiritüel dünyaya ilişkin bilgilerini ve deneyimlerini paylaşıyor bizimle. Üstelik tam bir Sri Lanka aşığı olduğundan, kendisinden sonraki rotamız hakkında pek çok tüyo alma imkanımız oluyor.

 

Devamı (Hindistan – Güney) için tıklayınız.