VANG VİENG

24.02.2015  (Vientiane ->Vang Vieng)

Sabah 8 gibi otelden bizi alması gereken minibüs 9.30 gibi anca geliyor. Laos'ta, Vietnam'dakine benzer bir geç kalış ve yavaşlık söz konusu. Zaten “Laos People’s Democratic Republic (Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti)”e boşuna “Laos Please Don’t Rush” dememişler diye düşünüyoruz. 4 saat sonra Vang Vieng'e ulaşmayı başarıyoruz. Her ne kadar minibüs darlığı sebebiyle çok rahat olmasa da, yoldaki müthiş manzaradan dolayı gayet memnunuz! Minibüsün bıraktığı yerde bir sürü Avrupalı turist gelip, bize akşamki partilerin broşürünü verip, mekanlarının reklamını yapıyorlar. Bizimse ilk hissettiğimiz, buranın aşırı nemli ve sıcak havası oluyor! Hemen kalacak bir yer bulma ümidiyle merkeze doğru yürüyoruz. Neredeyse karşımıza çıkan ilk yere atlıyoruz, çünkü yok böyle bir sıcak! 

Kaldığımız yer, Vang Vieng Backpacker Hostel'i (Gecelik 80.000 Kip) tercih etmemizin merkezi konumu dışındaki bir başka sebebi, mağara gibi çok serin bir odanın bize sunulmuş olması. Amacımız uzun zamandır açmayı planladığımız bloğumuzu burada bir kaç gün odaya kapanarak da olsa açmayı başarmak!

Hemen çantalarımızı bırakıp bir keşif gezisi yapıyoruz. 5 dakikalık yürüme mesafesi sonrasında, muhteşem bir manzara ile arkada onlarca yeşil yükseltinin arasında kalmış, kasabayı ortadan 2'ye ayıran nehrin bulunduğu yere geliyoruz.

gezi_dunyaliyiz_laos_vang_vieng_DSCF4997x

Nehrin kıyısı boyunca koyulan 2 kişilik iskelelerde, insanlar güzel müzik eşliğinde güneşleniyorlar. Köprüyü geçip, nehrin diğer yakasına göz gezdiriyoruz. Aslında buradaki bungalovlara bayılsak da blog bitmeden yerimizi değiştirmemeye kararlıyız! 

Açlık kendini hissettiyor ve nehrin hemen kenarındaki güzel manzaralı restoranda biraz dinlenmek istiyoruz. Olimpos havası, renkli kumaşlı sedirlerde iyiden kendini hissettiriyor. Canımız hovardalık yapmak istiyor. Akşama kadar sadece bu manzaranın tadını çıkarıp, değişik yemekler deniyoruz. Porsiyonlar maalesef çok küçük de olsa çok sevdiğimiz kıymalı patates yemeği bizi mest ediyor. 

gezi_dunyaliyiz_laos_vang_vieng_DSCF5001x

Akşam karanlık çöktüğünde şehri geziyoruz. İstisnasız her kafede "Friends" gösteriliyor ve turistler gözlerini ayırmadan bütün akşam diziyi izliyorlar. Anladığımız kadarıyla burası özellikle Koreli turistler arasında çok popüler. 

gezi_dunyaliyiz_laos_vang_vieng_DSCF5013x

Işıkları takip edip açık hava barbekücülerini gezerek, yerel bir akşam pazarına gidiyoruz.

gezi_dunyaliyiz_laos_vang_vieng_DSCF5052x

Özellikle çocuklar için oyun alanlarında oyalanıp, bir süre tüfekle atış yapan gençleri izliyoruz.

gezi_dunyaliyiz_laos_vang_vieng_DSCF4159-001x

Yorgunluk çökünce Çağla odaya gidip dinlenmek istese de Cenk'in enerjisi hala yerinde. Otobüste tanıştığımız Çek gençlerle buluşmak üzere Cenk merkeze; Çağla ise mağaradan odaya gidiyor.

25 – 28.02.2015  (Vang Vieng)

Sabah erkenden kalkma, hemen karşıdaki sandviççilerden kahvaltılık bir şeyler alma, çeşit çeşit meyvelerden sıkma meyve suyu takviyesini unutmadan odaya dönme, tüm gün internet sitemiz üzerine çalışma ve akşam yemek için tekrar dışarı çıkma dışında bu günler bizim için hep aynı geçiyor!

gezi_dunyaliyiz_laos_luang_prabang_DSCF5526x

Özellikle bir akşam denediğimiz "Kore barbekü"sü bize değişik geliyor. Merkezinde çıkıntı ve kenarlarında su için boşluk olan yuvarlak barbekü, masanın ortasında kömürle yakılan bir alana oturtuluyor. Çevresine sıcak su ile birlikte, verilen yeşilliklerden koyup, üzerindeki çıkıntıya ise arzu edilen et ürünlerini koyuyor ve kızartıyorsunuz. Değişik bir deneyim olsa da bir süre sonra boncuk boncuk terleten sistemi ile 2. kez denememeye karar veriyoruz.

gezi_dunyaliyiz_laos_vang_vieng_DSCF4139-001x

Ve cumartesi akşamı Türkiye saati ile 20.00 sularında nihayet sitemizi açıyoruz! Gelen tepkiler bizi çok mutlu ediyor. Artık sitemiz de açık olduğuna göre odamızdaki esarete bir son verip, gezgin hayatımıza geri dönebiliriz düşüncesinin huzuru ile bugünü noktalıyoruz!

01.03.2015  (Vang Vieng)

Sabah ilk işimiz bir turizm acentasına giderek, yarın için buranın en ünlü atraksiyonlarından "tubbing" turu satın almak oluyor. 

Akşam ise meşhur Vang Vieng gece hayatına bakmak üzere ilk olarak Rasta bara gidiyor, sonrasında ise açık olan yerleri tek tek geziyoruz. Güzel bir gece ve yeni arkadaşlar ile günü sonlandırıyoruz. 

02.03.2015  (Vang Vieng)

Sabah tur şirketiyle konuştuğumuz üzere 9 gibi hazırız. Aslında satın aldığımız turun içeriğini tam olarak biliyoruz desek yalan olur! Asıl amacımız “tubing" denilen buraların meşhur aktivitesini denemek. “Tubing”, kamyon lastiğinin içi (şambrel) vasıtası ile kah nehirdeki akıntı boyunca ilerlemeye, kah durağan suda iplerle çekilmeye deniliyor. 

Vang Vieng’in asıl “tubing” aktivitesi ise şu: Size bir şambrel verip, 8 km. uzaklıktan nehre bırakıp, duraklamalar hariç 4 saatte yavaş yavaş bitiş noktasına varmanızı bekliyorlar. Bu arada Nam Song Nehri boyunca sıra sıra yer alan barlarda mola verebiliyor, biraz serinleyip yolunuza devam edebiliyorsunuz. 

gezi_dunyaliyiz_laos_vang_vieng_DSCF4238-001x

Biz ise kuru sezonda (yani şimdi) bu aktivitenin bir iki saatten sonra çekilmez hal adığını duyduğumuz için, mağara içinde yapılan kısa “tubing” aktivitesinden yana tercihimizi kullanıyoruz. Ayrıca Blue Lagoon (Mavi Lagun)’a ertesi gün bisiklet kiralayarak gitmek istediğimiz için, burayı da tura dahil etmiyoruz.

Tur şirketiyle buluşma yerine giderken yolda iki yabancı kızı, motor ve bisiklet kiralayan bir dükkanın önünde durmuş, gelen geçen herkese, yüksek sesle “don’t rent a motorbike here, they are all broken” (buradan motor kiralamayın, hepsi bozuk) diye bağırırken görüyoruz. Dükkan sahipleri ise 3 metre gerilerinde dükkandaki rutin işlerine devam ediyorlar. Kızlara kızan, bağıran, çağıran yok! Laos insanı oldukça sabırlı, sakin, ve yabancılara karşı anlayışlı. Bu anlayışlılık tabi bazen olumsuzluklara da yol açabiliyor. 

Örneğin birkaç sene öncesine kadar beyaz turistlerin ardı kesilmeyen çılgın eğlence taleplerine kimse dur demiyormuş. Burada o kadar fazla Avustralyalı genç hayatını eğlence kazalarından kaybetmiş ki, Avustralya hükümeti, Laos hükümetiyle masaya oturup bu konu hakkında önlem alınmasını ve anlayış gösterilmemesini istemiş. Nitekim her yıl onlarca genç turist, kah nehirdeki halatlardan sallanırken kafa üstü kayalıklara çakılmak suretiyle, kah muhtemel aşırı alkol ve uyuşturucu tüketimi sebebiyle yaşadıkları kazalardan dolayı burada hayatını kaybetmekteymiş.

gezi_dunyaliyiz_laos_vang_vieng_DSCF4195x

 2012 yılından bu yana alınan tedbirlerden biri nehir boyunca sıralanan ve çok ucuz olan barların büyük kısmını kapatarak, kontrolsüz uyuşturucu tüketimini engellemek ve buradan sallanan halatlarla sallanma eğlencesine son vermek olmuş. Bu tarihten beri; alınan önlemler işe yaramış. Artık ölümlü kazalar yaşanmıyor ve köy o zamanlarla mukayese edildiğinde inanılmaz sakinleşmiş. 

Buluşma yerine geldiğimizde bizle birlikte yaklaşık 10 kişilik bir turist grubu ile kamyonete binerek tur programının ayrıntılarını öğreniyoruz.

Önce su mağarasını ve fil mağarasını gezip, yemek yiyecek; sonra da kano yapacağımız Nam Song Nehrine geçeceğiz. Yol 40 dakika sürüyor. İlk durak Tham Nam (Su Mağarası). Bu mağara buz gibi göletin ağzında başlıyor.

gezi_dunyaliyiz_laos_vang_vieng_DSCF4198-001x

Mağaranın ağzındaki şambrellere tek sıra halinde binerek, mağaranın diplerine kadar giden ipten kendimizi çekmek suretiyle kapkaranlık mağarada yaklaşık 1 saatlik gezintimizi yapıyoruz. Zaman zaman suyun alçak olması sebebiyle şambrelden inerek, yürümemiz de gerekiyor. Keskin taşların üzerindeki bu yürüyüş esnasında terliklerimizi almadığımıza pişman oluyoruz. Mağarada buz gibi suyla su savaşı çok popüler!

gezi_dunyaliyiz_laos_vang_vieng_DSCF4196x

Buradan çıkışta el çabukluğu ile hazırlanan muz yaprakları üstündeki leziz tavuk şiş, pilav ve meyvelerimizi yiyip, “Elephant Cave (Fil Mağarası)”e doğru yol alıyoruz. Buraya bu ismi vermelerinin sebebi içindeki bir kayanın file benziyor olmasının yanı sıra bu mağarada eskiden fillerin yaşıyor olmasıymış.

gezi_dunyaliyiz_laos_vang_vieng_DSCF4231-001x

Burada da Buda'nın ayağını görüyoruz (temsili).

gezi_dunyaliyiz_laos_vang_vieng_DSCF4229-001x

Sonra, tubbing de yapılan Nam Song Nehri kıyısında kanoya (kayak) başlayacağımız yere geçiyoruz. Güzergah boyunca akıntı zaman zaman hızlansa da genelde durgun. Çok yavaş hareket eden tubing yapanların yanından geçerken, kano seçimi ile doğru bir karar verdiğimizi düşünüyoruz.

gezi_dunyaliyiz_laos_vang_vieng_DSCF4235-001x

Yolda bir ara meşhur barlardan birinde durup bir şeyler içiyoruz. Turdakilerden kimi masa tenisi, kimi basketbol oynamayı tercih ediyor. 

gezi_dunyaliyiz_laos_vang_vieng_DSCF4233-001x

Tüm yol yaklaşık 3 saat sürüyor. Biz çok eğleniyoruz. Kanolardan inince ilk istikamet yiyecek bir şeyler yemek üzere merkez. Bir şeyler içtikten sonra, yorgunluk iyiden hissetirince kendini, odamıza doğru yollanıyoruz.

03.03.2015  (Vang Vieng)

Erkenden kalkıp 30bin kipe, birer bisiklet kiralıyoruz. Vang Vieng’in merkezinden Blue Lagoon'a olan 7km’lik mesafe yaklaşık 45-50 dakika sürüyor. Yol boyunca farklı mağara ve lagunlara yönlendirmeler görülüyor.

gezi_dunyaliyiz_laos_vang_vieng_DSCF4279-001x

Bunların bazıları güzel mağaralar olsa da bildiğimiz kadarıyla blue lagun kadar büyük başka bir lagun yok. Bu yerlerin hangisinin görülesi yerler olduğunu yola çıkmadan Vang Vieng’den, mesela bisikletinizi kiraladığınız yere sorup öğrenebilirsiniz. Bize bisikletle beraber harita da verdikleri için kafamız rahat. Zaten bazı tabelaların üzerine sonradan yazı yazıldığını görüyorsunuz. Örneğin “swimming pool”un üzeriden ok çıkartılıp “false!” yazısı kazınmış olabiliyor. Yol boyunca gördüklerimizle selamlaşıyoruz.

gezi_dunyaliyiz_laos_vang_vieng_DSCF4366-001x

Girişte 10bin’er kip giriş parası veriyor ve bisikletlerimizi park ediyoruz. Lagun beklediğimizden daha küçük. Üzerinde dallanan bir ağaçta, atlamak için merdivenler, sallanmak için de salıncaklar var.

gezi_dunyaliyiz_laos_vang_vieng_DSCF4288-001x

Etrafında kafelerin de olduğu laguna girmeden önce, lagunun hemen üstündeki mağaraya tırmanalım diyoruz. Merdiven aralıkları çok yüksek olduğundan mesafe kısa olsa da yorucu bir çıkış oluyor. Triatlonumuzda bisikletten sonra tırmanışı da halledip yüzme için sabırsızlanıyoruz. 

gezi_dunyaliyiz_laos_vang_vieng_DSCF4291-001x

Mağara aydınlatılmadığı için ışık kaynağına ihtiyacımız oluyor. Alın feneri getirmeyi gene unuttuğumuz için mağaraya çıkan merdivenlerin başında 10bin kipe kiralıyoruz. Mağaranın giriş holü kısa süre sonra dev bir alana açılıyor. İçinde bir budist tapınağı olan bu alanı, yukarıdaki yarıktan süzülen güneş ile aydınlanıyor.

gezi_dunyaliyiz_laos_vang_vieng_DSCF4312-001x

Dar bir koridordan mağaranın arka taraflarındaki karanlık noktalara geçiş yapılıyor. Bundan sonra çok yüksek yarıklardan gelen hafif aydınlık dışında bir ışık yok.

gezi_dunyaliyiz_laos_vang_vieng_DSCF4347-001x

Feneriniz olmadan hareket etmeniz mümkün değil. Dikitler, sarkıtlar,parlayan kayalar ve ziyaret edenlerin çamur ile yazdıkları duvar yazılarına bakıp mağaradan ayrılıyoruz.

gezi_dunyaliyiz_laos_vang_vieng_DSCF4334-001x

Blue Lagoon’a doğru inerken kaskları ve kayışlarıyla Çinli turistlerle karşılaşıyoruz. Nereye gidiyorsunuz, mağaraya mı ineceksiniz diye soruyoruz, bize “zip”e gidiyoruz diyorlar. Kafamızı bir kaldırıyoruz ki ağaçların arasında düşenmiş “zip” hatlarında insanlar neşeyle kayıyor.gezi_dunyaliyiz_laos_vang_vieng_DSCF4351-001x

Fiyatın da kişi başı 50bin kip (yaklaşık 16 lira) olduğunu söylüyorlar. Vaktimiz olmadığı için bir dahaki sefere diyip laguna iniyoruz. 

Lagun, bir saat önceki haline göre çok kalabalıklaşmış. Yerli ve Çinli turistler can yelekleri, şambrelleri ve kıyafetleri ile lagunun büyük kısmına yayılmış. Cenk sudan yaklaşık 5 metre yüksekliğindeki dala tırmanıp laguna çivileme atlıyor. Hızını alamayıp dallardan birinden sarkan ip ile sallanıp buz gibi suya kendisini bırakıyor. Laguna sallandırılan kerestelerin üzerinde oturup insanları izliyoruz. Saatimiz 12’ye gelirken de lagundan ayrılıp kavurucu güneşin altında Vang Vieng’e pedal çekmeye başlıyoruz.

 gezi_dunyaliyiz_laos_vang_vieng_DSCF4377-001xx

Yolda yükselen balonları izlemek için kısa bir mola verip, yola devam ediyoruz.

gezi_dunyaliyiz_laos_vang_vieng_DSCF4262-001x

Yaklaşık 50 dakika sonra bisikletleri kiraladığımız dükkana teslim ediyor ve çantamızı toplamak üzere hostelimize gidiyoruz. Saat 2’de çıkışımızı yapıp minibüsümüzü beklemeye başlıyoruz. Saat 2:45’te bindiğimiz minibüs ile hızlı bir yolculuk yapıp saat 6:45’te Luang Prabang’a varıyoruz.