dunyaliyiz_vize_nepal

Ekim 2014 zaman diliminde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Nepal'e girerken vizeye tabiler ancak aklınıza onlarca döküman ile başvurulup heyecanla sonucu beklenen vizeler gelmesin. Tek ihtiyacınız olan geçerli bir pasaport, 25 – 100 Amerikan Doları ve belki bir fotoğraf.

Vize başvurunuzu internet üzerinden yapabileceğiniz gibi Katmandu Havalimanı'nda birkaç tane var olan "online vize otomatı" ile işinizi görebilirsiniz. Yalnız bu cihazların çalışmama riskini göz ardı etmemelisiniz zira sık sık bozuluyorlarmış. İşte tam da hiçbir otomatın çalışmadığı zamanlarda yanınızda olan o fotoğraf size hiç değilse zaman kazandıracaktır. Havalimanında fotoğraf çektirilebildiği söylense de Katmandu'da kaldığımız hostelde tanıştığımız bir Alman, fotoğraf problemini cüzdanında tesadüfen olan arkadaşlarıyla çektirdiği bir hatıra fotoğrafından kendi kafasını keserek çözebildiğini anlatmıştı. Ne olur ne olmaz, siz herhangi bir boyutta vesikalığınızı eksik etmeyin. Vizelerin üzerinde fotoğraf olmasa da sisteme ya otomatlarla çekilen ya da vesikalığınızdan taranan fotoğrafı eklemek istiyorlar. İşte iş bitirici o otomatlar…

  IMG_8524

Otomata pasaportunuzu taratıp birkaç kimlik bilgisi ile kalacağınız yerin adı ve adresini girdikten sonra cihaz fotoğrafınızı çekiyor. Yukarıdaki resimde gördüğünüz otomatın sağ kenarındaki tek sayfa formlardan doldurup online başvuru sonunda verilen fiş ile beraber vize gişesine yöneliyorsunuz. "15 gün mü, 1 ay mı, 3 ay mı?" diye soruyorlar. Kararınıza göre 25, 40 ya da ödeyip alacağınız makbuzla vize memurunun yolunu tutuyorsunuz. Üç beş bilgisayar girdisi sonrası basit bir pul yapıştırıyorlar pasaportunuza, üzerini de el yazısı dolduruyorlar. İşte bu kadar.