VİZE Vietnam

Vietnam vizesi bizim için bir bilmeciydi. Takip ettiğimiz forumlarda, Çalıntı eski TC pasaportları ile Vietnam’da uyuşturucu ticareti yapılıyormuş, Türk vatandaşları Vietnam’a sadece fuhuş için geliyormuş, Vietnam’ın nüfuzlu ailelerinden birisine Türkiye’ye girişte zorluk çıkartılmış gibi üö olaydan söz ediliyordu. Efsane ne olursa olsun 2007’de vizelerin karşılıklı olarak 90 güne kadar kaldırıldığı anlaşmanın artık geçerli olmadığını ve vize almanın bir hayli zorlaştığını okudukça tüylerimiz diken diken oldu. Yeşil pasaportlular vizeden muaf olsalar da standart pasaportunuz varsa Vietnam Göçmenlik Dairesi’nden C2 denilen Visa Approval Letter almanız gerekiyor. İşte zihnimizi zorlayan sıkça sorulan sorularımız:

 1. Vietnam’a sırt çantası ile nerede, ne zaman kalınacağını bilmeden gitmek mümkün mü?

 2. Vietnam’a sınırda vize alma şansımız var mı? Laos ve Kamboçya’dan da C2 belgesi almamız gerekiyor mu?

 3. Vietnam’a girmek istediğimiz tarih yakın değil uzaksa, mesela 7 ay sonra ise ne yapmalıyız?

 4. Vietnam’dan bir tur satın almak zorunda kalmadan bu işi kotarabilir miyiz?

 5. Visa on Arrival ile karadan giriş yapabilir miyiz?

 6. Türkiye’den C2 ile belgesi ile birlikte büyükelçilikten alınan vize ya da internetten alınan "Visa on Arrival" ile kara sınırlarından giriş yapabilir miyiz?

Acaba Vietnam’a gitmesek mi derken Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiği’ni arayıp zor da olsa ulaşarak işin aslını öğrenmek istedik. Bir kere diğer ortamlarda yazıldığı gibi Büyükelçilik personeli çok kibar, onca aramanın üzerine telefona cevap alınca heyecanlanabiliyorsunuz dikkat. İşte merak edilen o soruların cevapları:

 1. Vietnem’a sırt çantası ile nerede ne zaman kalınacağını bilmeden gitmek mümkün.

 2. Vietnem’a sınırda vize alma şansımız Ankara Büyükelçiliği’ne göre yok ama internette alan arkadaşlar bu durumu yalanlıyor. Risk almak serbest.

 3. Türk vatandaşı iseniz Laos ve Kamboçya’dan yapacağınız vize başvurularında da C2 belgesi almanız gerekiyor.

 4. Vietnam’a girmek istediğimiz tarih yakın değil uzaksa, mesela 7 ay sonra ise, girmek istediğimiz tarih aralığını mutlaka uçak biletlerimiz ile birlikte belirtmeliyiz. Yani havadan da karadan da girecek olsak; aslında tam bildirdiğimiz tarihlerde gitmeyecek de olsak bir tarih aralığı bildirmek zorundayız. Biz bu maddeyi biraz fazla ciddiye alıp reddedilme rizikosunu alamayarak kalacağımızı iddia ettiğimiz o bir ay için ortalama beşer günden 5 farklı şehir 6 otel rezervasyonu yaptık Vietnam topraklarında (ve bizce booking.com’da yarım saatinizi alacak bu mesai işe yaradı). Uçak biletlerimizi de Türk Hava Yolları'ndan daha sonra iptal etmek üzere rezerve ettik.

 5. Vietnam’da bir tur satın almadan bu işi halledebilirsiniz çünkü, Vietnam'da karşılaştığımız en ucuz tur ücreti olan  ile aynı ücrete konsolosluk sizin adınıza C2 belgesi alabiliyor. Yani vize ücreti ile birlikte daha gönderirseniz, hiç uğraşmadan vizenizi alabiliyorsunuz. Bu şekilde satın aldığınız bir tur bulunmuyor ancak kara sınırında kullanabileceğiniz bir vizeniz oluyor.

 6. Türkiye’den C2 belgesi ile birlikte büyükelçilikten alınan vizeyi kullanarak kara sınırlarından giriş yapabiliyorsunuz. Ancak "Visa on Arrival" ile kara sınırlarından giriş yapamıyoruz. "Visa on arrival'' ile vize ücreti 45USD'ye düşse de tur ayarlamak için mesai ve en az 50USD daha veriyorsunuz. Üstelik "Visa on Arrival" kara sınırlarında da geçmiyor. Vietnam’a giriş tarihlerimizi aşağı yukarı belirlemek zorunda kalmış olsak da Vietnam gibi bir ülkeyi görememe riskini göze alamadık ve vizeyi gitmeden büyükelçilikten aldık.

Vietnam vizesine başvurmak ise yaptığımız en kolay başvurulardan birisiydi. 1 sayfa dolusu soru (O sorulardan bir kısmı da vizeyi büyükelçilik vasıtasıyla alıyorsanız, doldurulmuyor), 1 adet 5cm x 5cm fotoğraf, toplam 130 USD vize ve C2 belgesi ücreti, pasaportunuz ve 1 hafta 10 gün süre dışında hiçbir şeye ihtiyacınız yok. Bol şans.